Jej cieľom je dodať harmóniu tela a mysle. Masáž zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov. Výsledkom preto nie je len uvoľnenie a oddych, ale tiež posilnenie zdravia a zvýšená odolnosť organizmu.
Klasická masáž je súbor masérskych hmatov, ktorých účelom je uvoľnenie alebo tonizácia svalov. Okrem základných masérskych hmatov sa používajú aj iné techniky a pomocou nich dochádza k prinavráteniu pôvodnej svalovej kondície. Ak je vykonávaná pomaly – uvoľňuje, ak je vykonávaná rýchlo – tonizuje svaly. Pomáha uvolňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Priaznivo vplýva na zmeny vyvolané prekonanými chorobami alebo fyzickou či psychickou námahou.
Masáž
Celková masáž je vhodná pre unavených a prepracovaných ľudí, na pestovanie tela alebo pre športovcov. Slúži na upokojenie alebo povzbudenie. Pozostáva z masáže dolných končatín, horných končatín, chrbta v ľahu a sede, brucha, hrudníka, hlavy a tváre. Trvanie masáže 90 – 120 minút.
Čiastková masáž uprednostňuje sa v liečebnom procese. Častá je u športovcov a klientov s bolesťami chrbta a šije, bolesťami dolných a horných končatín. Trvanie masáže 30 – 90 minút.
Indikácie masáže
- choroby pohybového aparátu (reumatické ochorenia, postihnutie, kĺbov, svalov a šliach, chybné držanie tela a deformácie chrbtice)
- poúrazové a pooperačné stavy (natrhnutie šliach a kĺbnych púzdier, tvorba jaziev po popáleninách. Masáž zlepšuje pružnosť poškodených tkanív a uvoľňuje jazvy.)
- choroby nervovej sústavy (poruchy hybnosti, ochrnutia, ochabnutie alebo napätie svalov)
- vnútorné choroby (choroby dýchacích ciest, pokles orgánov brušnej dutiny, zápcha – masáž brucha zlepšuje peristaltiku čriev, obezita, dna, cukrovka)
Kontraidikácie masáže:
Zákaz masáže môže byť celková alebo miestna
Celkové:
- zvýšená teplota
- celková telesná slabosť
- infekčné ochorenia
- nádorové ochorenia
- osteoporóza
- krvácavé stavy
- hnisavé ochorenia kože
- bezprostredne po hlavnom jedle (1 – 2hod.)
Miestne
- kŕčové žily
- poranenia kože, odreniny, otvorené a hnisavé rany
- materské znamienka vystupujúce nad kožu a pigmentové škvrny
- v oblasti brucha pri akútnych alebo chronických zápalových ochoreniach, hnačkové ochorenia, vredové choroby, zväčšenia orgánov, zadržiavane moču, hernie, krátko po jedle, v gravidite a v šestonedelí a pri menzese
- zápaly kĺbov a zápaly mäkkých tkanív
Príprava klienta na masáž
- nejesť aspoň hodinu pred masážou hlavné jedlo
- osprchovať sa
- dať si pohár vody, nepiť alkohol
- chodidlá by mali byť ošeterné od zrohovatelej kože
- klient by mal maséra informovať aké má problémy, či je na niečo liečený a aké berie lieky a na čo je alergický